Ndërlidhjet

Irak: Tërheqje e trupave amerikane nga qytetet


Forcat e sigurisë irakiane kanë marshuar në rrugët e Bagdadit, duke e shënuar marrjen e kontrollit të sigurisë nga forcat e Shteteve të Bashkara.

Forcat amerikane janë tërhequr nga vendbanimet irakiane sipas një marrëveshjeje të Shteteve të Bashkuara dhe Irakut.

Presidenti amerikan, Barak Obama, tha se tërheqja paraqet një datë të rëndësishme, ndërsa presidenti irakian, Xhalala Talabani, iu falënderua forcave amerikane për rolin e tyre në përmbysjen e diktatorit Sadam Husein dhe në periudhën pas tij.
XS
SM
MD
LG