Ndërlidhjet

Suedi: Prej sot kryesuese e BE-së


Suedia prej sot është kryesuese e radhës së presidencës së Bashkimit Evropian.

Prietet që ceremonia e marrjes së këtij roli të mbahet në Stokholm, me pjesëmarrjen e zyrtarëve më të lartë të BE-së.

Kryeministri suedez, Frederik Rejnfeld, dhe presidenti i Komisionit Evropian, Hose Manuel Baroso, në takimin e tyre do të bisedojnë edhe për prioritetet e presidencës suedeze.

Deri tash, kryesuese e Bashkimit Evropian ishte Çekia.
XS
SM
MD
LG