Ndërlidhjet

Britania kërkon qartësi nga Irani


Britania tha se është “e shqetësuar” dhe se kërkon qartësi në lidhje me raportet, sipas të cilave, stafi lokal i ambasadës britanike në Teheran do të përballet me një gjykim.

Deklarata e Zyrës së Jashtme britanike erdhi pas njoftimit të Këshillit të Rojeve në Iran, sipas të cilit, do të gjykohet stafi i arrestuar i ambasadës që dyshohet të ketë qenë i përfshirë në protestat paszgjedhore në Iran.

Qeveria e Britanisë, më parë, bëri të ditur se janë liruar 7 nga 9 punëtorët e stafit lokal të ambasadës në Teheran.
XS
SM
MD
LG