Ndërlidhjet

SHBA: U shënua Dita e Pavarësisë


Në mbarë Shtetet e Bashkuara, me manifestime të ndryshme, është festuar Dita e Pavarësisë.

Dita e Pavarësisë, 4 korriku, në Nju Jork është shënuar me fishekzjarret më të mëdha, që ndonjëherë janë parë në Shtetet e Bashkuara, e që janë ndjekur nga miliona njerëz përgjatë lumit Hadson.

Në Uashington manifestimet kanë filluar me një paradë përgjatë Bulevardit të Kushtetutës dhe kanë përfunduar me fishekzjarre në Monumentin e Uashingtonit.

Megjithatë, kriza ekonomike i ka detyruar disa vende më të vogla në Shetet e Bashkuara, që manifestimet për shënimin e Ditës së Pavarësisë, të jenë më modeste apo edhe të anulohen krejtësisht.
XS
SM
MD
LG