Ndërlidhjet

Komiteti i Senatit amerikan konfirmon ambasadorin në Kosovë


Komiteti për Marrëdhënie të Jashtme i Senatit të Shteteve të Bashkuara ka konfirmuar nominimet e presidentit Barak Obama për ambasadorët e rinj në disa vende.

Në mesin e tyre është edhe ambasadori i ri amerikan në Kosovë, Kristofer Uilliam Dell.

Pos tij, Komiteti konfirmoi edhe ambasadorët në Danimarkë, Oman, Rumani dhe Tunizi.

Sipas Kushtetutës së Shteteve të Bashkuara, Senati duhet t’i konfirmojë të nominuarit për ambasadorë, për të cilët së pari diskutohet në Komitetin për Marrëdhënie të Jashtme.
XS
SM
MD
LG