Ndërlidhjet

Uashingtoni dhe Tokio forcojnë mbrojtjen nga sulmi bërthamor


Uashingtoni dhe Tokio janë pajtuar që të forcojnë mbrojtjen ekzistuese të Japonisë, për shkak të sulmit të mundshëm bërthamor nga Koreja Veriore, ka bërë të ditur një zyrtar japonez.

Sipas sistemit në fuqi, që nga koha e Luftës së Ftohtë, Shtetet e Bashkuara kanë vendosur “mburojën bërthamore” për të mbrojtur Japoninë dhe aleatët tjerë që nuk kanë armë nukleare nga sulmet e mundshme.

Kjo mburojë përbëhet nga armët bërthamore që janë të vendosura në Shtetet e Bashkuara, duke përfshirë edhe raketat balsitike me koka bërthamore dhe nëndetset bërthamore
XS
SM
MD
LG