Ndërlidhjet

Britania, SHBA të përkushtuara për Afganistanin


Britania dhe Shtetet e Bashkuara thonë se mbesin të përkushtuara për Afganistanin, përkundër rritjes së numrit të viktimave në radhët e trupave të tyre.

Sekretari i jashtëm britanik, Dejvid Miliband, tha se ishte “një fazë e ashpër” për të gjitha trupat britanike në Afganistan, por ai beson se opinioni britanik e mbështet këtë mision.

Këto komente ai i bëri në Uashington, pas takimit me Sekretaren amerikane të Shtetit, Hillari Klinton, e cila tha se të dy shtetet mbesin të përkushtuara për Afganistanin.

Vetëm gjatë këtij muaji në Afganistan janë vrarë 22 ushtarë britanikë dhe 39 pjesëtarë të ushtrisë amerikane.
XS
SM
MD
LG