Ndërlidhjet

Figaro: Rasmusen - mbështetës i atlantizmit


Sekretari i ri i përgjithshëm i NATO-s, Anders Fog Rasmusen, prej sot edhe zyrtarisht është shef i Aleancës Veritatlantike. Për herë të parë në këtë post ai do të paraqitet në selinë e NATO-s të hënën kur do të mbajë një koferencë për shtyp, ndërsa të martën do të kryesoj takimin e Këshillit të Aleancës.
Duke komentuar në këtë temë, e përditshmja franceze “Figaro” ka pohuar se Rasmusen është “mbështetës i zjarrtë i atlantizmit”, përkatësisht lidhjeve të Shteteve të Bashkuara dhe Evropës. Gazeta shkruan se ai kishte mbështetur intervenimin amerikan në Irak
XS
SM
MD
LG