Ndërlidhjet

Hillari Kllinton në Somali


Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Kllinton, vazhdon turneun në Afrikë. Ndalesa e radhës është Somalia, me ç’ rast do të takohet me presidentin e këtij vendi, Ahmed Sherif, ku edhe pritet të rikonfirmohet mbështetja e Uashingtonit për Qeverinë somaleze në luftë kundër militantëve islamikë.

Kllinton dhe Ahmed pritet të bisedojnë për mundësinë se si mundet bota të ndihmojë stabilizimin e vendeve të Afrikës, pasi agjencitë perëndimore të sigurisë thonë se këto vende janë strehë për militantët.

Shtetet e Bashkuara i kanë ofruar ndihmë ushtarake Somalisë për të luftuar kryengritësit, përfshirë edhe anëtarët e grupit Al Shaba, të cilët Uashingtoni i akuzon se kanë lidhje me Al Kaidën.
XS
SM
MD
LG