Ndërlidhjet

Biserko: Serbia po e radikalizon Bosnjën


Nacionalizmi serb ende është i fortë dhe aspirata territoriale ndaj Bosnjë e Hercegovinës ende është mjaft e pranishme, ka deklaruar Sonja Biserko, kryetare e Komitetit të Helsinkit në Beograd.

“Serbia nuk ka luftuar për mbetjen e Kosovës, por për bashkimin e Republikës Serbe të Bosnjes me Serbinë”, ka thënë Biserko, duke shtuar se vizita e nëpresidentit amerikan Xho Bajden në Sarajevë është porosi e qartë se SHBA qëndrojnë pas Bosnjës.

Që kur Kosova nisi të ecë drejt pavarësisë, Serbia i ka “radikalizuar rrethanat në Republikën Serbe të Bosnjës përmes Millorad Dodikut”, ka thënë Biserko.
XS
SM
MD
LG