Ndërlidhjet

Iran: Vazhdojnë gjykimet kundër opozitarëve


Në Iran po vazhdojnë proceset gjyqësore kundër “disidentëve”.

Në një njoftim nga autoritetet e drejtësisë, thuhet se sot mbahet dëgjimi i më se 25 disidentëve në Gykatën Revolucionare të Teheranit.

Por, nuk është qartësuar se kush janë këta 25 vetë.

Sipas statistikave zyrtare, afro 110 disidentë mbahen të burgosur. Në mesin e tyre janë edhe të punësuarit e ambasadës britanike dhe franceze në Teheran, që akuzohen për pëfshirje në spiunim dhe demonstrata, pas rizgjedhjes së presidentit, Mahmud Ahmadinexhad.
XS
SM
MD
LG