Ndërlidhjet

Assad ndërmjetëson me Iranin për Francën


Presidenti i Sirisë Bashar al Asad ka mbërritur në Teheran dhe i ka uruar rizgjedhjen homologut iranian Mahmud Ahmadinexhad.

Pritet që Assad të kërkojë lirimin e francezes Klotildë Rais, e cila është liruar me kusht pasi akuzohet për nxitje dhe përfshirje në protestat pas zgjedhjeve presidenciale në Iran.

Javën e kaluar Franca ka falenderuar Sirinë për ndihmën e dhënë për lirimin me kusht të Rais. Rais është franko-iraniane dhe njëherësh punonjëse e ambasadës franceze në Teheran.
XS
SM
MD
LG