Ndërlidhjet

Edinburg: Fillon diskutimi për al Megrahin


Ligjvënësit skocezë janë mbledhur në një takim të jashtëzakonshëm për të diskutuar vendimin e qeverisë për të liruar Abdel Baset al Megrahi.

Libiani al Megrahi ishte dënuar me burgim të përjetshëm në vitin 2001 për sulmin ndaj aeroplanit të linjës Pan Am në vitin 1981 ku u vdiqën 270 veta, shumica amaerikanë. Aeroplani u rëzua në territorin skocez.

Qeveria skoceze e liroi al Megrahin bazuar në arsye humanitare, pasi ai vuan nga kanceri dhe sipas mjekëve nuk jeton më gjatë se tre muaj.

Al Megrahi është pritur si hero në Libi, çfarë është kritikuar ashpër nga Britania dhe SHBA-të.
XS
SM
MD
LG