Ndërlidhjet

Gjakovë: Shqiptarët e kundërshtuan vizitën e serbëve


Afro 60 pelegrinë serbë kanë shkuar sot në Kishën Ortodokse në Gjakovë, për ta shënuar një festë fetare.

Ndërkohë, sipas policisë, afro 150 banorë shqiptarë të Gjakovës, pasi e kanë vërejtur praninë e pelegrinëve serbë, janë tubuar në afërsi të Kishës, për ta shprehur kundërshtimin e tyre ndaj kësaj vizite.

Zëdhënësi i policisë së Kosovës, Arbër Beka, i tha Radios Evropa e Lirë, se pas bisedimeve të autoriteteve të rendit me qytetarët, turma është shpërndarë në mënyrë të qetë dhe nuk është shënuar asnjë incident.
XS
SM
MD
LG