Ndërlidhjet

Spanja e Suedia, pro zgjerimit të BE-së


Kryeministrat e Suedisë dhe Spanjës kanë diskutuar qëndrimet e BE-së lidhur me krizën ekonomike dhe ndryshimet klimatike. Këto do jenë dy temat kryesore në takimin e G20-ës, që do të mbahet në fund të shtatorit në SHBA.

Suedia mban aktualisht kryesinë e rradhës së BE-së, që do t’ia kalojë Spanjës më 1 janar të vitit të ardhshëm.

Kryeministrat e të dy vendeve përsëritën mbështetjen e Stokholmit dhe Madridit për zgjerimin e mëtejshëm të BE-së.
XS
SM
MD
LG