Ndërlidhjet

Turqia: Gjeorgjia e liron kapitenin turk


Ministri i jashtëm i Turqisë, Ahmet Davutoglu, thotë se Gjeorgjia do ta liroj kapitetin e anijes turke, i cili është dënuar me 24 vjet burgim, për shkeljen e embargos ekonomike të Gjeorgjisë ndaj Abhazisë, nëse do të paguhet shuma prej 18 mijë dollarësh.

Ministri Davutoglu ka thënë se kompania Densa, pronare e anijes, është e gatshme ta paguaj këtë shumë.

Kufitarët e Gjeorgjisë e bllokuan anijen në Detin e Zi, muajin e kaluar, derisa ajo përpiqej të dërgonte karburante për Abhazinë.

Gjeorgjia ka ndërmarrë një bllokadë ekonomike ndaj dy rajoneve të saj separatise, Osetia Jugore dhe Abhazia, që mbështeten nga Rusia.
XS
SM
MD
LG