Ndërlidhjet

Gjeorgji: Gazetari kërkoi azil në Osetinë Jugore


Raportohet se gazetari gjeorgjian, Levan Gugadze dhe familja e tij, kanë kërkuar azil në rajonin separatist, Osetia Jugore.

Nëna e gazetarit tha se ai është larguar nga Tbilisi për shkak të kërcënimeve lidhur me punën e tij gazetareske.

Një koleg i tij i ka thënë Radios Evropa e Lirë, se gazetari Gugadze ishte shumë kritik ndaj autoriteteve të Gjeorgjisë lidhur me luftën e vitit të kaluar me Rusinë.

Ministria e brendshme e Gjeorgjisë tha se nuk është e vetëdijshme për vendimin e gazetarit Gugadze, të kaloj në Osetinë Jugore dhe akuzat për keqtrajtimin e tij, i ka përshkruar si “spekulime”.
XS
SM
MD
LG