Ndërlidhjet

OKB dënon diskriminimin e grave sudaneze


Gruaja sudaneze e dënuar të hënën për shkak se ka veshur pantallona, është liruar sot, pasi që unioni sudanez i gazetarëve ka paguar gjobën e caktuar nga gjykata në vlerë prej 200 dollarësh.

Më herët, Zyra për të Drejtat e Njeriut e OKB-së tha se dënimi kundër Lubna Hyseinit shkilte ligjet ndërkombëtare dhe ishte simbol i diskriminimit të grave në Sudan.

Zëdhënësi i OKB-së për të drejtat e njeriut Rupert Kolvil tha se Hyesin, një ish- punonjëse e OKB-së dhe një grup tjetër i femrave ishin arrestuar në mënyrë arbitrare gjatë muajit korrik në Kartum dhe ishin bërë subjekt i gjykimeve të padrejta.
XS
SM
MD
LG