Ndërlidhjet

SHBA mbi bisedimet me Iranin


Shtetet e Bashkuara thanë se ato dhe partnerët ndërkombëtarë shpresojnë se së shpejti do të zhvillojnë bisedime të shumanshme me Iranin, në mënyrë që të testojnë gatishmërinë e Republikës Islamike për të adresuar çështjen bërthamore të Iranit dhe problemet tjera.

Zëdhënësi i Departamentit amerikan të Shtetit Filip Krauell tha se edhe pse propozimi i Iranit për bisedime ndërkombëtare i paraqitur para SHBA-së dhe pesë fuqive tjera globale këtë javë- ishte “zhgënjyes” për shkak se nuk specifikonte cështjen bërthamore- megjithatë paraqiste një shans për të nisur dialog direkt me Teheranin.
XS
SM
MD
LG