Ndërlidhjet

Turqia e gatshme për bisedimet Teheran –G6


Ankaraja është e gatshme të mirëpresë bisedimet e mundshme mes Teheranit dhe fuqive botërore rreth programeve bërthamore iraniane. Deklarata u bë nga shefi i diplomacisë turke, Ahmet Davutoglu, derisa ky i fundit ofertën ia ka bërë autoriteteve iraniane.

Presidenti iranian Mahmud Ahmadinexhad theksoi se vendi i tij është i gatshëm të bisedojë me fuqitë botërore mbi çështjet globale në fushën e ekonomisë dhe sigurisë, por nuk do të negociojë lidhur me të drejtën e Iranit për teknologji bërthamore.
XS
SM
MD
LG