Ndërlidhjet

Jemeni u ofron armëpushim rebelëve


Qeveria e Jemenit i ofroi armëpushim të kushtëzuar rebelëve shiitë, me të cilët po përleshet në veri të vendit.

Duke shpallë armëpushimin, qeveria tha se kjo ishte një përgjigje ndaj thirrjeve ndërkombëtare.

Edhe OKB, edhe SHBA kanë kërkuar një armëpushim, për të lejuar furnizimin me ushqim dhe ndihmë mjekësore për rreth dhjetëra mijëra civilë, të cilët kanë ikur nga luftimet disajavore mes rebelëve dhe ushtrisë.

Ky është armëpushimi i dytë brenda dy javëve, meqë i pari u shkel brenda orëve.
XS
SM
MD
LG