Ndërlidhjet

Mynih: Nis "Oktoberfest"-i


Në Mynih është hapur Oktoberfesti-i, i cili gjatë 16 ditëve sa zgjat, do të presë rreth 6 milionë mysafirë nga tërë bota.

Festivali vjetor i pirjes së birrave dhe lojërave argëtuese është hapur sot në mesditë.

Oktoberfest mbahet qe 199 vjet.

Ka nisur më 1810 si një festival dhe si garë e kuajve për të festuar martesën e princit.
XS
SM
MD
LG