Ndërlidhjet

UNESCO, gara për kreun


Ministri egjiptian i kulturës dhe ambasadorja e Bullgarisë në Paris janë dy kandidaturat që kanë mbetur në garën për kreun e UNESCO-s. UNESCO është agjencia e Kombeve të Bashkuara për arsimin, shkencën e kulturën.

Faruk Hosni, ministri egjiptian është i njohur për kërcënimet e tij se duhet të digjeshin të gjitha librat hebreje, çfarë i ka dhënë atij cilësimin si anti-izraelit. Nëse fiton diplomatja bullgare, Irina Bokova ajo do të jetë e para femër që do të drejtojë UNESCO-n.
XS
SM
MD
LG