Ndërlidhjet

Kuarteti bën presion për paqe në Lindjen e Mesme


Kuarteti negociator për Lindjen e Mesme ka përsëritur thirrjen për Izraelin që të ndalojë ndërtimin në territoret e okupuara.

Në takimin me kryeministrin izraelit Benjamin Natanjahun dhe liderin palestinez Mahmud Abaz, presidenti amerikan Barak Obama i ka kërkuar Izraelit që të “kufizojë” ndërtimet, në një sic duket pozicion të zbutur amerikan.

Izraeli ka thënë se disa nga vendbanimet duhet lejuar, që të zgjerohen, një proces që e ka quajtur “rritje natyrore”, por palestinezët edhe SHBA e kanë refuzuar atë.
XS
SM
MD
LG