Ndërlidhjet

Indonezi: 75 të vdekur nga tërmetiZyrtarët indonezianë tha se të paktën 75 njerëz janë vrarë dhe mijëra janë ngujuar nën ndërtesa në tërmet i fuqishëm në ishullin e Sumatrës.

Nënpresidenti Jusuf Kalla shpalli vdekjen në një konferencë për gazetarë pas tërmetit prej 7.6 shkallë të Rihterit që goditi qytetin bregdetar të Padangut.

Qendra e Paqësorit për Cunami ka lëshuar një paralajmërim për shtatë vende, por më pas e kanë tërhequr paralajmërimin.

Më herët, një tërmet nënujor, në shkallë prej 8.0 të Rihterit ka shkatuar një cunami që ka lënë më shumë se 100 persona të vdekur në ishujt Samoa dhe në ishullin Tonga.
XS
SM
MD
LG