Ndërlidhjet

Turqia e pakënaqur me BE-nëMinistri i Jashtëm i Turqisë Ahmet Davutogllu ka refuzuar t’i hapë portet dhe aeroportet e vendit të tij për Qipron përkundër ultimatumit evropian, dhe ka shprehur pakënaqësi për ritmin e ngadaltë të negociatave turke për anëtarësim në BE.

Davutogllu tha sot në Bruksel se shpejtësia e hapjes së porteve dhe aeroporteve të Turqisë do të varet nga marrëveshja në bisedimet paqësore ndërmjet turqve qipriotë dhe grekëve qipriotë për ujdhesën e ndarë.

Grekët e Qipros "duan ta detyrojnë Turqinë që t’i njohë, gjë që ne nuk do ta bëjmë”, ka thënë Davutogllu.
XS
SM
MD
LG