Ndërlidhjet

Çikago dhe Tokio eliminohen nga garaNë raundin e parë të votimit në Kopenhagë, Çikago dhe Tokio janë eliminuar nga gara për të organizuar Lojërat Olimpike 2016.

Tash në garë kanë mbetur vetëm Madridi dhe Rio de Zhaneiro.

Komiteti Olimpik Ndërkombëtar pritet ta shpallë fituesin rreth orës 18 30.

Më herët, presidenti Barak Obama u bë presidenti i parë amerikan, i cili personalisht iu drejtua Komitetit Olimpik duke e mbështetur kandidimin e Çikagos.

Në Kopenhagë janë edhe kryeministri japonez Jukio Hatojama, mbreti i Spanjës Huan Karlos, dhe presidenti i Brazilit Luis da Silva, të cilët i mbështesin vendet e tyre.
XS
SM
MD
LG