Ndërlidhjet

Olimpiada 2016 në Rio de ZhaneiroRio de Zhaneiro do të jetë mikpritësi i Lojërave Olimpike 2016.

Vendimi në Kopenhagë u mor pas një gare, në të cilën konkuronin edhe Madridi, Çikago dhe Tokio.

Në rrethin e parë të votimit Çikago dhe Tokio u eliminuan.

Mbështetje për organizimin e lojërave në Çikago shprehu edhe presidenti amerikan Barak Obama.

Ai është presidenti i parë amerikan që personalisht i adresohet Komitetit Olimpik, për të mbështetur ofertën e një qyteti.
XS
SM
MD
LG