Ndërlidhjet

Turqia i dyfishon trupat në AfganistanDërgimi i trupave shtesë të Turqisë në Afganistan, që filloi në shtator, po zhvillohet pa ndryshimin e mandatit të ushtarëve turq dhe ato do të veprojnë vetëm në rajonin e Kabulit, ka deklaruar zëdhënësi i armatës turke Metin Girak

Deri në 1 nëntor, numri i ushtarëve turq do të rritet nga 900 në 1.700, kur Turqia do të marrë komandën për Kabulin në kuadër të ISAF-it, tha gjenerali Girak.

Forcat turke ndodhen në Afganistan prej vitit 2002.
XS
SM
MD
LG