Ndërlidhjet

SHBA: Këshillime rreth AfganistanitPresidenti amerikan Barak Obama takohet gjatë ditës me këshilltarët e tij kryesorë në çështjet e sigurisë. Takimi është në vazhdën e këshillimeve lidhur me ndryshimet e mundshme rreth strategjisë në Afganistan.

Shtetet e Bashkuara filluan operacionin ushtarak në Afganistan në 7 tetor 2001 në përgjigje ndaj sulmeve terroriste të 11 Shtatorit. Ndërhyrja çoi në largimin nga pushteti të talibanëve dhe forcat amerikane u dërguan në terren për të shkatërruar Al Kaidën.
XS
SM
MD
LG