Ndërlidhjet

Merkel formalisht u zgjodh për mandat të dytëAngela Merkel sot formalisht u zgjodh kancelare e Gjermanisë për një mandat të dytë nga parlamenti gjerman.

Merkel do të jetë kancelare e koalicionit të qendrës së djathtë të partisë së saj Kristiano Demokrate, të partisë simotër nga Bavaria, Unioni Kristiano Social, dhe të partisë pro-biznesit, Demokratët e Lirë.

Në zgjedhjet e 27 shtatorit, Merkel ia doli t’i heqë qafe rivalët Socialdemokratë, ish partnerët në “koalicionin e madh”.

Merkel tha se prioriteti i koalicionit të ri do të jetë që sigurojë që ekonomia më e madhe e Evropës të dalë më e fortë nga kriza finansiare.
XS
SM
MD
LG