Ndërlidhjet

KB, SHBA nuk do zbrapsen nga sulmi në KabulShtetet e Bashkuara dhe Kombet e Bashkuara e thanë se nuk do të zbrapsen nga sulmi i djeshëm ndaj selisë së Kombeve të Bashkuara në Kabul.

Sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki-Mun e quajti “qyqar dhe brutal” sulmin, në të cilin vdiqën 11 njerëz, përfshirë pesë pjesëtarë të personelit të Kombeve të Bashkuara.

Këshilli mi Sigurimit i Kombeve të Bashkuara gjithashtu e dënoi sulmin.

Shtëpia e Bardhë tha se sulmi nuk do t’ia dalë të prishë rrethin edytë të zgjedhjeve presidenciale, ashtu siç pretenduan talibanët.
XS
SM
MD
LG