Ndërlidhjet

Ban: Optimizëm i matur rreth Qipros


Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki Mun, ka deklaruar se është optimistë, por edhe i matur lidhur me bisedimet paqësore në Qipro.
“Liderët e dy bashkësive janë takuar gjatë këtij viti rreth 45 herë, por duhet hyrë në fazën tjetër të vendimeve dhe kompromiseve”, ka thënë Ban Ki Mun për gazetën greke “Katimerini”.
Qipro është e ndarë nga viti 1974, pas invadimit të Turqisë, ndërsa në veri të ishullit ende gjenden 35 mijë ushtarë të Turqisë.
XS
SM
MD
LG