Ndërlidhjet

Pakistan: Kryengritësit refuzojnë reformatKryengritësit separatistë në provincën pakistaneze Baluçistan i kanë refuzuar reformat e propozuara nga qeveria për t’i dhënë fund kryengritjes.

Paketa e reformave që u bë publike dje në parlament, parashikon dhënien fund të operacioneve ushtarake kundër rebelëve, si dhe rritjen e pagesës për gazin, i cili shfrytëzohet.

Nacionalistët në krahinën Baluçistan, e cila është e pasur me gaz, tashmë disa vjet po bëjnë fushatë për autonomi më të madhe dhe hise më të madhe nga profitet që dalin nga resurset natyrore të provincës.
XS
SM
MD
LG