Ndërlidhjet

Medvedev do takojë PapënPresidenti rus Dimitrij Medvedev do të takohet për herë të parë me Papa Benediktin XVI gjatë javës së ardhshme.

Kremlini ka bërë të ditur se takimi është planifikuar gjatë vizitës së presidentit rus në Itali më 3 dhjetor, me ftesë të kryeministrit Silvio Berluskoni.

Marëdhënjet mes Vatikanit dhe Kishës Ortodokse Ruse kanë qenë të tensionuara me shekuj për shkak të akuzave që kisha ortodokse i ka drejtuar katolicizmit.
XS
SM
MD
LG