Ndërlidhjet

Iran: Nuk frikësohemi nga kërcënimet


Kleriku i lartë iranian, Ahmet Khatami, tha sot se Irani nuk do të zmbrapset nga kërcënimet për tu tërhequr nga e drejta e tij për teknologjinë bërthamore.

Zoti Khatami, që është anëtar i Asamblesë së Ekspertëve me autoritet, në këtë mënyrë iu përgjigj rezolutës, me të cilën Irani dënohet nga Agjencia Ndërkombëtare për Energji Atomike.

Kjo ishte rezoluta e parë e këtillë në katër vitet e fundit që u miratua nga kjo agjenci.

Shtetet e Bashkuara thanë se durimi ndërkombëtar lidhur me programin bërthamor iranian ishte “i kufizuar” dhe se nuk kishte mbetur shumë kohë.
XS
SM
MD
LG