Ndërlidhjet

Holandë: Të ndalohen minaret si në Zvicër


Partia djathtiste e Lirisë në Holandë, njoftoi sot se do të kërkoj nga qeveria, që të mbajë referendum për ndalimin e ndërtimit të minareve, sipas shembullit të Zvicrës.

Lideri i Partisë së Lirisë së Holandës, Gert Vilders, i tha gazetës Volkskrant se partia i tij “do ta ftoj qeverinë, që të bëjë të mundshëm referendum të ngjashëm në Holandë”.

Kjo parti, e njohur për kritikat e saj për islamin dhe imigrantët, aktualisht i ka nëntë vende në Parlamentin prej 150 deputetëve.

Dje, pjesa më e madhe e votuesve zviceranë votoi në favor të ndalimit të ndërtimit të minareve, përkundër kundërshtimit nga ana e qeverisë së këtij vendi.
XS
SM
MD
LG