Ndërlidhjet

Somali: Nga shpërthimi, u vranë tre ministra


Nga shpërthimi në një hotel në Mogadishu janë vrarë tre minsitra të qeverisë së Somalisë, ka njoftuar policia.

Zëdhënësi i policisë, Abdilahi Hasan Barise, ka thënë se në këtë shpërthim janë vrarë ministri i shëndetësisë Kamar Adem Ali, ministri i arsimit Ahmed Abdullah Uajil, dhe ai i arsimit të lartë Ibrahim Hasan Adov.

Nga ky shpërthim janë vrarë edhe gjashtë persona të tjerë.

Shpërthimi ka ndodhur në kohën kur në hotel po mbahej mbledhja e qeverisë së përkohshme somaleze.

Për afro dy dekada, Somalia, nuk ka pasur qeveri stabile.
XS
SM
MD
LG