Ndërlidhjet

Gejts: 116 vetë nga Guatanamo do transferohen jashtë
Sekretari i Mrojtjes Robert Gejts tha se Shtetet e Bashkuara janë të gatshme të transferojnë në vendet tjera 116 të burgosur që mbahen në burgun Guantanamo në Kubë.

Sidoqoftë, Gejts nuk saktësoi se sa të burgosur do të lirohen jashtë vendit, dhe sa do të transferohen për t’u gjykuar në vendet e tyre.

Në Guantanamo tani ndodhen 211 të burgosur, krahasuar me 242 kur presidenti Barak Obama e mori detyrën.


XS
SM
MD
LG