Ndërlidhjet

Afganistan: Vazhdon ofensiva në pjesën jugore


Forcat e Shteteve të Bashkuara, të Britanisë dhe ato afgane, kanë depërtuar më thellë në territoret në Afganistanin jugor, në ditën e dytë të ofensivës kundër talibanëve.

Dje, më se 1 mijë trupa e filluan aksionin në pjesë të provincës Helmand me qëllim, që të ndërpriten rrugët komunikuese të talibanëve dhe për t’i shkatërruar linjat për furnizim.

Helmandi është edhe prodhuesi më i madh botëror i opiumit, ndërsa në kufirin jugor me Pakistanin, është rruga kryesore për tregtinë ilegale të drogës.

Një komandant afgan tha se gjatë këtij operacioni janë vrarë katër militantë.
XS
SM
MD
LG