Ndërlidhjet

NATO-Rusi, bashkëpunim praktik, megjithë dallimetSekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh Rasmusen po takohet në Moskë me udhëheqësit rusë.

Rasmusen i tha shefit të diplomacisë ruse, Sergei Lavrov se pavarësisht dallimeve ekzistuese mbi shumë pika, vizita e tij synon “të ndërtojë bashkëpunimin praktik” mes NATO-s dhe Rusisë.

Rasmusen, para takimeve me presidentin dhe kryeminsitrin rus, tha se do të kërkojë ndihmën e Moskës për Afganistanin, përfshi paisje dhe aftësimin e trupave afgane.

Kreu i Aleancës tha se Moska ka lejuar lehtësime për kalimin tranzit të dërgesave të NATO-s në Afganistan.
XS
SM
MD
LG