Ndërlidhjet

Oslo: Konsulli iranian nuk kthehet në Teheran


Konsulli i përgjithshëm i Iranit në Oslo të Norvegjisë, Reza Hajdari, ka konfirmuar sot se largohet nga posti i tij në shenjë protesti për dhunën e autoriteteve të Iranit ndaj protestuesve opozitarë dhe tha se nuk do të kthehet në Iran. Konsulli Hajdari tha se “ishte e pamundshme që të vazhdoj punën”.

Ai tha se këtë hap e bëri “për popull dhe për liderin opozitar Mir Hoesin Musavi”.

Para dy ditësh, Ambasada iraniane i hodhi poshtë pohimet për dorëheqjen e konsullit, duke thënë se manati i tij ka përfunduar para një muaji.
XS
SM
MD
LG