Ndërlidhjet

Tërhiqet kandidatja bullgare për eurokomisionereE zgjedhura bullgare për eurokomisionere ka tërhequr kandidaturën dhe ka dhënë dorëheqjen nga posti i ministres së jashtme.

Rumjana Jeleva ishte propozuar si eurokomisionere për ndihmat humanitare, por gjatë seancave dëgjimore në Parlamentin Evropian ajo morri kritika të ashpra, si për aftësinë e dëshmuar deri tani dhe për lidhjet e saj të biznesit.

Bullgaria ka paraqitur kandidaturën e Kristalina Georgievës për këtë post.
XS
SM
MD
LG