Ndërlidhjet

PE: Eshton kritikohet për mos shkuarje në Haiti


Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian për politikë të jashtme, Katerine Eshton, deklaroi se nuk ishte e domosdoshme për të që të udhëtoj në Haitin e goditur nga tërmeti, pasi u ballafaqua me kritika nga anëtarët e Parlamentit Evropian.

Këto komente ajo i bëri gjatë një debati në Strasburg, pasi ishte shtruar pyetja se përse ajo nuk e vizitoi këtë vend, derisa sekretarja amerikane e shtetit, Hillari Klinton, ishte atje.

“Unë nuk kam mundur të kontribuoj asgjë në terren”, tha zonja Eshton dhe shtoi se “roli im është që t’i bashkoj përpjekjet” për ndihma.
XS
SM
MD
LG