Ndërlidhjet

Pekin: Luftimi i ndryshimeve klimatike është 'urgjent'Presidenti Hu Xhintao tha se Kina duhet urgjentisht të luftojë ndryshimet klimatike dhe ta bëjë pjesë qendrore të strategjisë së qeverisë për zhvillimin e vendit.

Mediat shtetërore thanë se Hu i ka thënë politbyrosë të Partisë Komuniste se Kina është e përkushtuar të luftojë ndryshimet e klimës, dhe se duhet ta rritë vetëdijësimin e popullsisë.

Vendet e Perëndimit e kanë akuzuar Kinën se i bllokoi përpjekjet për t’i dhënë fuqi legale bisedimeve së OKB-së për ndryshimet klimatike në Kopenhagë.
XS
SM
MD
LG