Ndërlidhjet

Turqi: Presidenti e kryeministri takohen me ushtarakëtPresidenti turk, Abdullah Gyl dhe kryeministri, Rexhep Taip Erdogan, do të takohen nesër me komandantët ushtarakë.

Rreth 50 ushtarakë janë arrestuar nën akuzat për komplot për rrëzimin e qeverisë në vitin 2003. Shtatë ushtarakëve iu janë ngritur aktakuzat për të njëjtën ngjarje.

Arrestimet i kanë rritur tensionet ndërmjet qeverisë pro-islamike dhe armatës, e cila e sheh veten si mbrojtëse të traditës sekulare të Turqisë.
XS
SM
MD
LG