Ndërlidhjet

Kirgizi: Bakijev i kërkon paqeruajtësit e OKB-së


Presidenti i përmbysur i Kirgizisë, Kurmanbek Bakijev, thotë se ai ka kërkuar nga Kombet e Bashkuara që të dërgojnë paqeruajtës në këtë vend, pasi ai me forcë ishte detyruar të largohet nga kryeqyteti Bishkek, javën e kaluar.

Ai u tha reporterëve nga një qytet në jug të Kirgizisë, se ai dëshiron që OKB-ja ta krijoj një komision të pavarur për hetimin e ngjarjeve të 7 prillit.

Atë ditë, su vranë së paku 81 njerëz, kur policia speciale dhe trupat kanë hapur zjarr ndaj turmës së protestuesve në kryeqytetin Bishkek.
XS
SM
MD
LG