Ndërlidhjet

Vazhduan disa fluturime mbi Evropë


Disa linja ajrore i kanë vazhduar sot fluturimet mbi Evropën veriore, pas disa ditë bllokade për shkak të resë së hirit vullkanik nga Islanda.

Megjithate, u lejuan vetëm fluturime të kufizuara dhe shumica e qiejve të Britanisë mbetën të mbyllur.

Ekspertët thanë se vullkani në Islandë vazhdon të jetë aktiv, por sasia e llavës dhe hirit është më e vogël se më parë.

Sidoqoftë, kontrollorët e trafikut ajror në Britani thanë se një tjetër re e hirit nga erupcionet e mëparshme po shkon drejt linjave kryesore të fluturimit.

Miliona udhëtarë kanë mbetur të bllokuar në mbarë Evropën, ndërsa industria e aviacionit civil tha se mbylljet u shkaktojnë kompanive humbje prej 200 milionë dollarë në ditë.

Organizata Botërore e Meteorologjisë tha sot se reja e hirit vullkanik nga Islanda mund të ndërrojë drejtimin dhe të shkojë kah Arktiku kur të ndryshojnë kushtet klimatike nga fundi i javës.
XS
SM
MD
LG