Ndërlidhjet

Aeroplani me energji diellore nisi fluturiminNjë aeroplan eksperimental, që furnizohet me energji diellore, ka nisur sot udhëtimin 24 orësh. Aeroplani në fjalë është një vendësh dhe ka krahë me gjatësi 80 metra.

Ekipi zviceran i përfshirë në projekt njoftoi se piloti Andre Borshberg do ta ngrejë aeroplanin në një lartësi deri 8500 metra. Ulja pritet të bëhet të enjten.
XS
SM
MD
LG