Ndërlidhjet

Al Bashir viziton ÇadinPresidenti sudanez, Omar al Bashir, ka udhëtuar në Çad, vend fqinj me Sudanin, megjithë faktin se kërkohet nga drejtësia ndërkombëtare. Al Bashir akuzohet nga Gjykata Penale Ndërkombëtare për gjenocid dhe krime kundër njerëzimit.

Akuzat lidhen me krimet në rajonin sudanez të Darfurit në vitin 2009.
XS
SM
MD
LG